ВІКНА ДЛЯ PASSIVHAUS

КАНТАЛЬ » Вікна для passivhaus

Переважна більшість українців розглядають вікна для пасивних будинків виключно в частині економії грошових витрат на опалення взимку і кондиціонування влітку. В цілому це одна з задач яка досягається, хоча пріоритетом сертифікування на відповідність вимогам пасивного будинку і конструктивних елементів огороджувальної оболонки є формування максимально комфортного для людей мікроклімату в приміщенні.
Довідка: Пасивні будинки з річним споживанням первинної енергії не більше 15 кВт*год/м2 є ключовим етапом переходу від енергозберігаючих будинків KfW 60, KfW 40, 3-Liter-Haus (споживання первинної енергії не більше 60, 40 і кВт*год/м2 в рік) до енергоефективних будинках нульової енергії і «Енергія +».

Для цього німецький науково-дослідний Інститут пасивного будинку (Passivhaus Institut), що визначає базові характеристики теплотехнічних властивостей конструктивних елементів оболонки будинку / будівлі спільно з Informations-Gemeinschaft Passivhaus Deutschland, Passivhaus Dienstleistung GmbH і міжнародною асоціацією iPHA (Internationale Passivhaus Netzwerk), посилив вимоги німецьких і міжнародних технічних регламентів, які встановили норми асиметрії температури в приміщенні, вертикального температурного градієнта, швидкості циркуляції повітря і т.д., тобто всіх тих параметрів, які сьогодні об’єднані в одному коефіцієнті комфорту Δθ Komf.

Норматив DIN 1946 частина 2 регламентує вертикальний градієнт температури в приміщенні не більше 8 градусів, але для пасивних будинків Passivhaus Institut визначає різницю між температурами в зоні підлоги і стелі не більше 4 градусів. DIN EN ISO 7730 встановлює вимоги до асиметрії температур (температурної шаруватості повітря) в області переважного перебування людини в момент неспання (від 0.1 м від рівня підлоги до 1.1 м – голова людини в положенні сидячи) на рівні 3 градусів, але Passivhaus Institut використовує при сертифікації норму різниці температури на відстанях від 0.1 м до 1.1 м над рівнем підлоги не більше 1.5 – 2 градусів Цельсія.

Вимоги до світлопрозорих конструкцій в пасивних будинках

З 2013 року науково-дослідний Інститут пасивного будинку встановив більш жорсткі вимоги до світлопрозорих конструкцій в огороджувальної оболонці будинку (фронтальним, мансардним (похилим) вікнам, горизонтальним конструкціям (світловим люків, зенітним ліхтарям), фасадного скління). Для всіх світлопрозорих конструкцій, що проходять сертифікацію на відповідність вимог енергозбереження пасивних будинків, тепер проводитимуться випробування і виконуватися теплотехнічні розрахунки в залежності від кліматичної зони експлуатації.

На поточний момент визначені сім кліматичних зон по всій планеті, що розрізняються середніми температурами холодного періоду року і середньою відносною вологістю атмосферного повітря. Для полегшення ідентифікації комплектуючих компонентів і вікон при виборі в сертифікатах були введені піктограми, що відповідають кожної кліматичній зоні.

За оцінкою Passivhaus Institut велика частина України, в тому числі і Київ, знаходиться в холодній кліматичній зоні, для якої в пасивні будинки повинні інтегруватися вікна (при вертикальному розташуванні) з коефіцієнтом теплопередачі вікна Uw не більше 0.6 Вт/(м2*К) (наведене опір теплопередачі Ro не менше 1.67 град*м2/Вт), коефіцієнтом теплопередачі склопакета Ug не більше 0.55 Вт/(м2*К) (приведений опір теплопередачі Ro не менше 1.82 град*м2/Вт), коефіцієнтом теплопередачі встановленої конструкції Uw, eingebaut НЕ більше 0.65 Вт/(м2*К) (наведене зі опір теплопередачі Ro не менше 1.54 град*м2/Вт) і температурним фактором fRsi не менше 0.75.
Для помірно-холодний кліматичної зони до якої віднесено Крим, необхідні показники відповідно Uw ≤ 0.8 Вт/(м2*К) (приведений опір теплопередачі Rо ≥ 1.25 м2*град/Вт), коефіцієнтом теплопередачі склопакета Ug не більше 0.75 Вт/(м2*К) (приведений опір теплопередачі Ro не менше 1.33 град*м2/Вт), коефіцієнтом теплопередачі змонтованого вікна Uw eingebaut ≤ 0.85 Вт/(м2*К) (приведений опір теплопередачі Rо ≥ 1.18 м2*град/Вт) і температурним фактором fRsi НЕ менше 0.70.